bookcover

HELI RIIDED

Koostajad: Tiina Sööt ja Mai Arslan
Fotograaf: Eva Labotkin

“Heli riietes” võtame vaatluse alla soo ja vanuse seosed moega ning dokumenteerime ühe keskealise naise riidekapi sisu Eestis aastatel 2017–2018. See 59aastane naine on meie ema Heli.

Lisaks 86 moefotole sisaldab kataloog 3 esseed, mis käsitlevad “Heli riiete” fookuses vanuse, soo ja moe omavahelisi seoseid ning keskealiste naiste nähtavust meedias ja ühiskonnas. Esseede autoriteks on Feministeerium.ee toimetaja Aet Kuusik, disainer Merike Kaunissaare ning Eesti Naise moetoimetaja Anne Metsis. Kataloogi alguses on ka autorite eessõna ning intervjuu projekti kangelanna Heliga.

Helile meeldib riideid osta, otsida ja selga proovida, mille tõttu on tal neid palju rohkem, kui ühe eluaja jooksul kanda jõuaks. Ütleme nii, et kahest kapist ei piisa.
Meie ülesanne ei ole hukka mõista, et riideid on liiga palju ja pole praktiline neid alles hoida. Vastupidi, näeme riidekapi sisu kui omanäolist kollektsiooni, millest moodustub nende omaniku portree ning samas räägib see ka laiematest küsimustest. Projekt “Heli riided” heidab valgust Heli generatsiooni moetunnetusele ja identiteedile ning keskealiste inimeste enesetajule ühiskonnas. Vahel võib jääda mulje, et mood on ainult see, mida kannavad H&Mi noored ja kõhnad modellid. Ometi on enamik Eesti inimesi üle 40aastased ja kannavad hoopis teistsuguseid riideid.
„Heli riietega” soovime väärtustada keskealise naise ilu, näidata tema sarmi, identiteeti ja eneseväljendusvõimalusi.

“Tuleb usaldada ennast, panna selga seda, mis meeldib, ei pea olema tagasihoidlik, kui ei ole enam 20-aastane.."
on Heli sõnum teistele Ringvaate reportaažis.

“Ma tahaks rohkem näha keskealisi naisi meedias, piltidel, moelavadel, sest et minu meelest pole neid piisavalt.”
räägib Tiina Sööt Vikerhommikus.

Raamatu hinnaga 14 EUR saab osta otse väljaandja käest, selleks kirjuta: tiinastus(at)gmail.com Samuti saab raamatuga tutvuda raamatupoes Puänt Telliskivi Loomelinnakus.

book-image-1book-image-2book-image-3book-image-4

Projekt “Heli riided” algas fotonäitusena, mille esimene versioon oli väljas feministliku festivali Ladyfest 2017 näitusel projektiruumis Kraam Tallinnas ning laiendatud versioon Valga Muuseumi galeriis 2017 suvel.
Fotoraamatu ettevalmistamist, koostamist ja väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapital ning Bildrecht GmbH. Täname: Heli Sööt, Eva Labotkin, Feministeerium.ee, Kopli Couture, Tops, Ioan Cernei